Naturlig Energi er medlemsblad for Danmarks Vindmølleforening
 
NE_punchline
 
Naturlig Energi
Naturlig Energi
Naturlig Energi
Naturlig Energi som PDF

Marts 2013

Velkommen den 6. april … 5
Årsmødet er et naturligt højdepunkt i Danmarks Vindmølleforenings arbejde. Det er her, foreningens mere end 36.000 medlemmer har den ultimative mulighed for at få direkte indflydelse på beslutninger om foreningens arbejde det kommende år. Og det er her, man kan stille op til valg til bestyrelsen, hvis man vil helt tæt på det daglige arbejde i foreningen. Men det er også her, de mange aktive i foreningens arbejde møder hinanden. Det sker på firmastandene i messeområdet, hvor virksomheder kan møde deres centrale kundegruppe. For de mange mølleejere og andre vindkraftinteresserede deltagere i årsmødet er det også her, de kan se nye produkter eller få en aktuel aftale med f. eks. deres servicefirma, forsikrings- eller elhandelsselskab. I løbet af formiddagen er der også mulighed for at kigge ind til korte erfa-møder for vindmølleejere før årsmødetalen, overrækkelse af vindmølleprisen og generalforsamlingen i Danmarks Vindmølleforening.

Aktuelle nyheder … 6-14
Aktionærerne belønnede Vestas med kursstigninger efter offentliggørelsen af 2012-regnskabet med et underskud, men udsigt til en lysere Vestas-fremtid. Landets udkantsområder har med langt bedre vindforhold end resten at landet en ressource, der kan vende den onde cirkel med affolkning, mistede arbejdspladser og afvikling af erhverv og institutioner, påpeger analyse. Er danske møller mindre robuste end tyske? Det mener man på Færøerne, men det er en sandhed med modifikationer. En konkurs og en firmalukning hos husstandsmøllefirmaerne. Henrik Skotte gennemgår de kommende ændringer i VE-loven. Ejerne af ni vindmøller er tilkendt 3,2 mill. kr. i erstatning for tabt produktion pga. nye møller, som kan tage vind fra dem.

Vindmølleforeningens 2012-regnskab … 18-19
Lars Knudsen præsenterer Danmarks Vindmølleforening og Danske Vindkraftværkers Fonds årsregnskaber for 2012 samt bestyrelsens forslag til nye kontingentsatser.

Vindproduceret el forsinket … 26
Vindmøllernes produktionstal fra Energinet.dk og Energistyrelsen, der danner grundlag for beregningen af vindens energindhold og de øvrige oplysninger er i denne måned blevet forsinket, så vi beklageligvis først kan bringe januar-tallene i næste nummer sammen med februars data. Linette Riis kan dog som vanligt præsentere afregningspriserne for vindproduceret el i januar måned.

Forsiden
Forsidebilledet er hentet i februars indimellem smukke, men noget vindfattige vintervejr.

 
 
 
 

Vi har 15 gæster online

 
 
 
Naturlig Energi
Havvej 32
8420 Knebel
redaktion@naturlig-energi.dk
 
NATURLIG ENERGI på tryk er ophørt, men fås digitalt som medlemsblad for Danmarks Vindmølleforening
– kontakt naturlig-energi@dkvind.dk

Løbende Vindkraftnyheder pr. e-mail fås for 200,- kr. plus moms årligt
bestilles her
eller på
redaktion@naturlig-energi.dk
 
 
 
 
 
Naturlig Energi